‘Samenwerken met studenten die de wereld mooier willen maken’

28 mei t/m 1 juni 2025

student Fenna Hofstede | fotograaf Joep von Berg 

In Landhuis Oud Amelisweerd exposeren studenten van HKU ( Hogeschool voor de Kunsten Utrecht ) van 28 mei tot en met 1 juni hun ontwerpen in de Biodesign Challenge 2025. ‘Playful, inquisitive and critical works on changing human-nature relations’.

Tentoonstelling Biodesign Challenge 2025

door onze redactie: Chris Reinders

Door onderzoek leerde vierdejaars student Zenna Molenschot (22) de ‘dodelijke gevolgen’ kennen van achtergelaten visnetten in de zeeën en oceanen, vertelt ze op Hemelvaartsdag op de zolder van het Landhuis. Tegelijk zag ze dat algen de essentiële bron van leven vormen. De verworven inzichten maakte ze uiteindelijk ‘toonbaar’ in De Kreet van de Zee. Een installatie waarin biomateriaal, gekleurd met spirulina, en spooknetten in elkaar zijn verweven. 

Het geheel desintegreert deze morgen al enigszins, blijkt uit een blik op de vloer eronder. Snippers groen liggen slordig verspreid onder het kunstwerk. Maar dat is precies wat Zenna beoogt: de zee-elementen breken af, terwijl de spooknetten als ‘onzichtbare moordenaars’ door de zee blijven zwerven.

De natuur, de wereld verbeteren en die een beetje mooier maken. En dat samen met gelijkgestemden. Dat is de drijfveer van Zenna om deel te nemen aan de Biodesign Challenge 2025. Studiepunten zijn er niet mee te vergaren, zegt de student spatial design. ,,Het is een extra opdracht om te doen”. Niettemin is De Kreet van de Zee ook haar afstudeerproject. Eind juni staat ze wederom vol trots en vol overtuiging voor haar kunstwerk wanneer in de HKU-vestigingen de studenten hun ‘eindwerk’ tonen.

student zenna molenschot | fotograaf Joep von berg 

Aansluiting

De expositie in het Landhuis is min of meer een spin-off van de internationale Biodesign Challenge, een onderwijsprogramma voor scholieren en studenten waarin de kruisbestuiving plaatsvindt tussen biotechnologie, kunst en design. Inmiddels toe aan de tiende editie. 

Vier jaar terug sloot HKU aan bij de Challenge, vertelt docent en coördinator Shirley Niemans. ,,Maar we kiezen wel een meer creatieve insteek”. Ze roemt het project vanwege het interdisciplinaire karakter. De afgelopen maanden bespraken en becommentarieerden de deelnemende studenten hun werk in meerdere meetings in het Biolab van HKU, zegt Niemans over het voorafgaande proces. ,,En ze hielpen elkaar bij het uitwerken, waarbij de ene student met de specifieke kennis van haar of zijn studie de ander nauwgezette adviezen en aanwijzingen kon geven.”

Snelwegverbreding

Zoë Klein (21) staat bij de opening op Hemelvaartsdag vrijwel direct bij de entree. Met haar Natuurnetvlies blijft ze dichtbij huis. Voor de verbreding van de A27 werd in 1982 een deel van  Amelisweerd hardhandig platgeslagen. Het staat allemaal nog op het netvlies gebrand, stelt zij in een uitvoerige toelichting. En nu wordt er weer geloerd naar Amelisweerd: voor een volgende verbreding van de snelweg. Echter, het bos ‘staart terug’, verbeeldt Zoë in haar prints en tekeningen. Ze streeft echter ook een groter doel na door twee alomvattende vragen te stellen. Welke waardevolle verhalen laat de wetenschap liggen? En wat is haar rol in natuurgerelateerde vraagstukken? De derdejaars HKU-student biologie schroomt bepaald niet die aan de bezoekers voor te leggen.

New York

Als inzending voor de finale van de internationale Biodesign Challenge 2025 kozen de studenten het ontwerp van Fenna Hofstede (21). Sanctuaria Aquatica is de titel ervan. Ze creëerde een uit wilgentenen gevlochten insectenhotel. Een ‘alternatief toevluchtsoord voor vogels en kleine waterdieren’, noemt ze het. Dat biedt, zo meent zij, een veilige plek waar zij ‘voedsel kunnen vinden en kunnen schuilen en kunnen broeden’. De start was een onderzoek naar de gesteldheid van waterinsecten, gevolgd door vele gesprekken met ecologen. Uit eigen ervaring weet Fenna die afkomstig is van het platteland, hoe slecht de kwaliteit van het water in slootjes en kanalen is en hoe armzalig het leven daarin. 

Nee, ze gaat niet naar de finale in New York, glimlacht ze. Haar insectenhotel en ook de kleinere versie die ze ontwierp voor vijvers, worden online ingebracht. Concurrentie heeft ze van zestig andere scholen afkomstig uit twintig verschillende landen. Of ze enige kans maakt op de hoofdprijs, is de vraag als ze buiten het Landhuis poseert bij haar creatie. Ze haalt nonchalant haar schouders op. ,,Dat durf ik echt niet te zeggen. We wachten het maar af.”   

Deelnemende studenten

De studenten die deelnemen aan de Biodesign Challenge 2025 zijn Fatemeh Bagheritoodeshki, Milo Cornelissen, Jari Deelstra, Klaske Dekker, Ilvy Geene, Sen van der Heide, Fenna Hofstede, Sara Marie Huisman, Zoë Klein, Paula Mutiloa Martinez, Zenna Molenschot, Anya Palamartschuk, Eline van der Steen, Eileen Udo, Lara Wijnker en Yixin Xu.

door onze redactie: Chris Reinders
fotografie: joep von berg

OP DE HOOGTE BLIJVEN

schrijf je in voor de nieuwsbrief

OP DE HOOGTE BLIJVEN
VAN EXPOSITIES?

NU TE ZIEN