zaterdag 3 oktober 2026
Sámi-yoiker Ánde Somby Performing at Landhuis Oud Amelisweerd
zaterdag 3 oktober 2026
Een yoik is één van de oudste muzikale tradities van Europa, diepgeworteld in de cultuur van de Sámi, de inheemse gemeenschap binnen het Noordpoolgebied. Het is veel meer dan alleen een lied. Met een yoik zing je niet óver iets of iemand, maar yoik je de essentie ervan. Je brengt het onderwerp tot leven via klank, ritme en stemgebruik
Yoik from the Arctic
De Sámi-yoiker Ande Somby neemt je mee op een veertig minuten durende reis langs dierenoiks. In deze traditie beschrijft een yoik een dier niet alleen: het roept de aanwezigheid, de beweging en het karakter van het dier op, en laat de verbinding met het landschap voelen. Via stem en ritme ontmoet je de dieren als levende wezens, gedragen door de herinnering en aanwezigheid van de Sámi.
Programma
- 15.45 uur | Gedichten
Voordracht van poëzie van de Sámi-schrijver Nils-Aslak Valkeapää, gereciteerd door Kári Driscoll (Universiteit Utrecht). - 16.00 uur | Yoik uit het Noordpoolgebied
Een indringende stemperformance van Sámi-kunstenaar Ande Somby, die de spirituele en muzikale tradities van Sápmi (Sámi-land) tastbaar maakt. - 16.45 – 17.15 uur | Multispecies Justice dialoog
Een interactieve dialoog tussen de inheemse Molukse kennisdrager Semuel Sahureka en Sámi-kunstenaar Ande Somby. Samen verkennen zij de relaties tussen mensen, niet-menselijke wezens, het land en rechtvaardigheid.
Moderator: Carolina Sánchez-Jaeger (Universiteit Utrecht).
Dit programma is een samenwerking tussen Amelisweerd: Towards Multispecies Justice en RICE- Reimaging Constitutional Ecology- mede mogelijk gemaakt door Universiteit Utrecht en Klimaat Instituut Nederland (KIN)